top of page

Thu, 27 Jun

|

Kadıköy

Whispers of the Urban Snails

An exhibition by Katharina Briksi at Arthereistanbul

Registration is closed
See other events
Whispers of the Urban Snails
Whispers of the Urban Snails

Time & Location

27 Jun 2024, 19:00 – 30 Jun 2024, 21:00

Kadıköy, Rasimpaşa, Beydağı Sk 3 A, 34716 Kadıköy/İstanbul, Türkiye

About the event

Whispers of the Urban Snails

An exhibition by Katharina Briksi at Arthereistanbul

June 27, 2024 - June 30, 2024

Opening hours: 12:00 - 20:00

Closing reception: June 30th, 6:00 PM featuring snacks and drinks

I rush to the ferry terminal in Karaköy to catch the boat. The streets are busy and noisy. Nevertheless, at my next step, I notice a crackling sound and feel something break beneath my weight. I am startled - did I just crush a snail? This sensation immediately brings back childhood memories: running through the rain-soaked lawn and streets, accidentally stepping on a snail due to childish recklessness and poor coordination, the sound of the snail shell shattering. But here, amidst the crowd, I glance under my shoe and see that I have merely stepped on a piece of cat food, or maybe a chocolate biscuit? I feel caught off guard and am surprised to realize that even in this gigantic city, my upbringing catches up with me.

Katharina Briksi is currently exploring the sounds and moods of Istanbul. At times, noises from the urban space evoke memories of other places. Situations and moods in Istanbul can be compared to those in rural areas, such as the artists hometown, a village in Austria. Katharina seeks to mimic this phenomenon by creating installations and objects that imitate such a soundscape. These "Sound Souvenirs" are an attempt to approach or capture a mood and make it reproducible. Visitors are invited to participate in this attempt.

……

Katharina Briksi tarafından Arthereistanbul’da düzenlenen bir sergi

27 Haziran 2024 - 30 Haziran 2024

Açık Saatler: 12:00 - 20:00

Kapanış resepsiyonu: 30 Haziran, 18:00 Atıştırmalıklar ve içecekler sunulacaktır.

Vapur iskelesine yetişmek için Karaköy’e doğru koşuyorum. Sokaklar kalabalık ve bir o kadar da gürültülü. Yine de, bir sonraki adımda, bir çatırtı duyuyorum ve ayaklarımın altında bir şeyin kırıldığını hissediyorum. Şaşırıyorum, acaba bir salyangozu mu ezdim? Bu duygu bana hemen çocukluğumu hatırlatıyor: yağmurlu çimenler ve sokakların arasında koşuştururken, çocuksu dikkatsizlik ve dengemi kaybetmemden dolayı bir salyangozu ezme, salyangoz kabuğunun kırılma sesi. Ama burada, kalabalığın arasında, ayakkabımın altına bakıyorum ve sadece bir kedi maması parçası veya bir çikolatalı bisküviye basmışım. Hazırlıksız yakalandığımı hissediyorum ve bu devasa şehirde bile, yetişme tarzımın beni bulduğunu fark etmek beni şaşırtıyor.

Katharina Briski şu anda İstanbul’un seslerini ve ruh halini keşfetmekte. Bazen, şehrin içinden gelen gürültüler başka yerlerin anılarını canlandırır. İstanbul’daki durumlar ve ruh halleri, sanatçının doğup büyüdüğü yerdeki, Avusturya’daki bir köydeki kırsal alanların durumlarıyla karşılaştırılabilir. Katharina, bu fenomeni taklit etmeye çalışarak böyle bir ses manzarasını taklit eden enstalasyonlar ve nesneler oluşturur. Bu “Ses Hatıraları”, bir ruh haline yaklaşmayı ve onu çoğaltmayı amaçlar. Ziyaretçiler bu denemeye katılmaya davetlidir.

Share this event

bottom of page